Aktivity - vznik Československa

Ve dnech 24.10. a 25.10. 2022 se holky z 9. tříd (Eliška Vondřejcová, Tereza Peniašková, Nela Vašicová a Petra Prejdová) pokusily přiblížit dětem z celého nižšího stupně vznik Československa. Připravily si pro děti prezentaci, různé soutěže, aktivity a vyrábění. Celá akce se velmi vydařila, děti si program užily a holkám Nele a Elišce, které program vytvořily, patří velký obdiv, Terce a Petře děkujeme za pomoc s aktivitami ve třídách. Foto zde.

Cyklokurz – říjen 2022

CyklistaNádherně podzimně zbarvený, sluníčkem prohřátý týden jsme prožili na cyklistických a turistických stezkách v samém srdci Jeseníků.

Na druhý pokus organizovaný cyklokurz nám tentokrát vyšel se vším všudy. Najeli jsme přibližně 150 km a v potu tváře vystoupali a vždy s nadšením sjeli několik desítek metrů. Jízda zručnosti v kombinaci s orientací v terénu nám ukázala mnohá úskalí, ale za týden jsme udělali opravdu veliký pokrok. Všichni účastníci na sebe mohou být za své výkony hrdí. Už teď se nemůžeme dočkat až pojedeme znovu příští rok!!!

„PO ASII SE ZIKMUNDEM A HANZELKOU“ – 5. ročník letního stanového tábora

Uplynulo již více než šedesát let ode dne, kdy se cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vydali se svou Tatrou 805 na již druhou velkou výpravu – tentokrát po Asii a Oceánii.

TatraDobrodružná cesta plná zážitků, poznávání nových kultur, ale také řešení nejrůznějších komplikací, to vše je jako dělané pro naše malé dobrodruhy, kteří se třetí srpnový týden rozdělili do čtyř posádek a pod vedením svých instruktorů se vydali objevovat Asii.

Po obdržení pasu a výjezdní doložky se před odjezdem posádky 4-L1STEK, 11-SLUNÍČEK, RŮŽ3NKY1, ŠMOULOVÉ:69 ještě setkaly se samotnými cestovateli Zikmundem a Hanzelkou. Poté už všichni vyrazili na cestu. Během jednoho týdne celá výprava navštívila libanonskou tržnici, cvičila jógu, účastnila se pravé indické svatby s tou nejlepší palačinkovou hostinou, setkala se s významným horolezcem Edmundem Hillarym, projela se na velbloudech pouští Gobi, učila se zavlažovat pole a následně se podílet na výrobě čajů na Cejlonu, měla možnost vidět v akci slavnou japonskou judistku Emmiči Tofiči (Děkujeme Emmě Schölzigové.) nebo absolvovala drsný přechod SSSR.
Samostatnou kapitolou se stalo jídlo, cestovatelé si v Indii vyzkoušeli konzumaci oběda pouze pravou rukou, v Japonsku se učili servírovat rybu Fugu, v Číně zase poobědvali vlastnoručně vyrobenými hůlkami. O tom, že výpravu během celé cesty zásobovaly svými dobrotami Evička s Marci, nemusí být snad po tolika letech ani řeč – opět děkujeme našim kouzelnicím s vařečkami za kila navíc.

Hanzelka se Zikmundem si pro naše dobrodruhy připravili každý den dvě výzvy, které prověřovaly kondici, zručnost, ale také paměť jednotlivých účastníků.
Naštěstí počasí naší výpravě přálo a tak žádná z posádek nezapadla do bahna ani neumrzla v jindy mrazivých horách.

Všechny posádky v pořádku dorazily zpět do Československa především díky mimořádné práci svých instruktorů a technické podpory. Obrovské dík patří našim odchovancům Elišce, Kačce, oběma Anežkám, Borisovi, Prokopovi a Kryštofovi.

Za všechny vedoucí moc děkujeme všem účastníkům za to, že se nebáli zažít s námi další dobrodružství a slibujeme, že příští rok to bude zase jízda!

Foto zde a tady.

V+G+E+K+L+A

Konference „Jak ombudsman pomáhá dětem“ BRNO

V měsíci dubnu jsme se zapojili do soutěže vyhlášené veřejným ochráncem práv „Jak ombudsman pomáhá dětem“. Devíti dívkám se díky kreativitě a píli podařilo v soutěži uspět a byly pozvány na dětskou konferenci do kanceláře ombudsmana v Brně. V samotném sídle jsme dokonce strávily noc a druhý den se těšily na bohatý program. Tiskový brífing, drama lekce pro děti, řízená diskuze s veřejným ochráncem práv a jeho zástupkyní, exkurze - Ústavní soud České republiky. Mimo to jsme si prohlédly i okouzlující Brno. Potkaly jsme nespočet milých, vstřícných, zajímavých lidí a po celou dobu akce o nás bylo královsky postaráno. Foto zde.

Kanceláři ombudsmana moc děkujeme za tento krásný zážitek…

Nejlepší žák školy 2022

Adam Czech