1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Kontakty

ředitel
mobil:  775 291 654

zástupkyně ředitele
mobil:  602 388 162

kancelář
mobil:  778 757 407

sborovna
mobil:  778 757 408


speciální pedagog
mobil:  775 881 183


výchovná poradkyně
mobil:  775 881 182

družina
mobil:  775 158 692

jídelna
mobil:  606 605 422
web:    zde
 
hřiště
objednávky: 8 - 14 h
mobil:  778 757 407
info:    zde
 
datová schránka
jwymqjc

Přihlášení

cz-pl
Projekt: Umění v pohybu

ZŠ Vrchní získala grant EU v rámci programu mikroprojektů euroregionu Silesia na spolufinancování mezinárodního projektu „Umění v pohybu“, který bude ve spolupráci s polským partnerem SP1 v Ratiboři probíhat v roce 2012.


Hlavní aktivity projektu:

Aktivita č. 1 Zimní výtvarně-sportovní kurz Istebna 01/2012 - 5 dní (organizačně a finančně zajistí pol. partner - děti 8.-13. let)

Na kurzu budeme u dětí rozvíjet kreativitu při vytváření plastik se sport tematikou (lyže, boty) pro které budou používat alternativní výtvarné techniky. Inspiraci získají děti při zimních sportech.


Týden od 9. do 13. ledna 2012 trávilo 32 žáků naší školy v polském Istebne, kde v rámci projektu „Umění v pohybu“, spolufinancovaného EU, proběhlo setkání našich dětí s dětmi z družební školy v Ratiboři. 

V průběhu pobytu byly děti rozděleny do dvou pracovních skupin. Mezitím, co se první skupina věnovala sportovním činnostem - lyžování a učení se na snowboardu, sáňkování a jiným zimním radovánkám, druhá vyráběla ve výtvarné dílně svou lyžařskou obuv a lyže podle svých představ. Na výrobu lyže z pruhu překližky a přeskáče z gumáku bylo zapotřebí nemálo času. Lyže se nejprve natřely základní barvou , pak se zdobily podle vlastního vkusu a nápadu různými barvami. Takže jsme měli sněhuláky, hvězdičky, barevné kruhy a čtverečky, nápisy, ... PROSTĚ TAKOVÉ BYCHOM NEKOUPILI!!!  

Lyžaři prohlubovali své lyžařské umění na nedalekém svahu, předposlední den už i začínající lyžaři jezdili na sedačkové lanovce a cestu dolů zvládali bez problémů.
Nezapomenutelné zážitky si děti odnesly i z výletu na saních tažených koňmi, pobytu v aquaparku, z diskotéky vedené profesionálním diskžokejem a v neposlední řadě z kamarádství, které navázaly s polskými účastníky. Fotogalerii si můžete prohlédnout zde
.
 

Aktivita č. 2 Letní sportovně-malířský kurz (8-13 let) Zlaté Hory 05/2012 - 5 dní

Při této aktivitě projektu se účastníci dostanou do prostředí Zlatých hor, kde se budou moci pod vedením zkušených výtvarníků seznámit se základními technikami malby krajiny, lidské postavy v pohybu, prací s přírodními materiály,malbou na hedvábí a výrobou keramických plastik. Ve sportovní části kurzu budou zase seznámeni se základy tenisu pod vedením trenérů z tenisového klubu Opava. Program kurzu bude zpestřen sportovními utkáními mezi českými a polskými dětmi.

* * *

Další dějství projektu „Umění v pohybu“ je úspěšně za námi

V týdnu od 21.5. do 25.5.2012 se partneři projektu „Umění v pohybu“ ze Základní školy Vrchní v Opavě a SP1 v Ratiboři setkali v krásném prostředí Zlatých Hor při další aktivitě, tentokrát zaměřené na výtvarné  a sportovní činnosti. Ve výtvarné části si děti vyzkoušely malbu v plenéru, zachycení  postavy v pohybu, malbu na hedvábí, práci s přírodními materiály a spoustu dalších výtvarných technik. Při sportovní části výjezdu do Zlatých Hor získali účastníci základy tenisu pod vedením zkušených tenisových trenérů a byli natolik šikovní, že celý kurz mohl být zakončen velkým mezinárodním tenisovým turnajem.
Volné chvíle v nabitém programu jsme využili k výletům do krásného okolí, děti navštívily řašeliniště na Rejvízu, Zlatorudné mlýny, zříceninu hradu Edelstein.

SVP1 SVP2 SVP3
 
Aktivita č. 3 Modelářsko-rekreační kurz Szymocice - gmina Nedza (9- 13 let) 06/2012- 4 dny (organizačně a finančně zajistí polský partner).

Výjezd bude zaměřen na zdokonalování technických dovedností dětí, letecké modelářství (výroba draků a balónů), výroba keramických sportovních trofejí a medailí. Výjezd budou mít děti zpestřen výlety do okolí s výukou nordic walking a polsko-českými závody v pouštění draků, balónů a modelů aut.

* * *

3. aktivita konaná ve dnech 12.6. - 15.6.2012 v Szymocicích v Polsku

Této aktivity se zúčastnily děti, které mají blízko k modelářství a zároveň k turistice. S našimi polskými přáteli jsme se setkali v Ratiboři a společně jsme odjeli do nedaleké osady Szymocice. Trochu jsme se obávali, co nás čeká, protože na mapě jsme toto místo málem nenašli. Ale kemp, ve kterém jsme byli ubytováni, předčil veškerá naše očekávání. Chatičky byly příjemně velké a dobře vybavené, v kempu nechyběla hřiště, lanové centrum, travnatý prostor ke hrám, koupaliště , i když zatím prázdné, pěkná parková úprava. Co jsme během pobytu ocenili nejvíce, byly prostorné stany, kde jsme společně trávili většinu času. Během dne jsme se dělili na pracovní slupiny a střídali se v různých činnostech. Naším hlavním cílem se stala výroba draka, každý dostal krabici s návodem k jeho sestavení. Nejprve to vypadalo, že to bude jednoduché, ale dokončit draka se vším všudy, a aby ještě vypadal dobře, nám dalo docela zabrat. Někoho potrápil už jen jednoduchý uzlík s tenkým provázkem, jiný nepřesně stříhal, někomu se slily barvy, ale nakonec si každý svého draka odvezl. A protože se kurz konal v době fotbalového mistrovství Evropy, nechyběly ani medaile, které jsme si sami vyrobili a vyzdobili podle svých představ.  S pracovními aktivitami se střídaly i aktivity zábavné a soutěžní. Například trenažér na výcvik řízení letadla si vyzkoušeli s chutí všichni a s každým novým pokusem se z nás stávali lepší a lepší piloti. Nakonec se ti nejlepší utkali v soutěži a vítězové byli už opravdovými mistry v ovládání různých typů letadel. A jak se ovládá skutečný model, nám přijel ukázat jeden polský modelář z Ratiboře.
Ti, co neuspěli v letectví, měli šanci to ještě napravit v řízení dálkově ovládaných aut.
Nezapomněli jsme se ani hýbat sami, každou volnou chvilku a když nám počasí přálo, jsme využili ke hraní  basketbalu, volejbalu, fotbalu, ráno jsme si šli někteří dokonce zaběhat.
Novinkou pro nás byla výuka „nordic walkingu“ , ke kterému jsme přistupovali s nedůvěrou a obavami, ale nakonec jsme si všichni užili nejen pohyb, ale i legrace při nácviku.
Je jen škoda, že nám počasí překazilo plány na procházku místním lesem, ale to snad zvládneme někdy příště.
Nakonec musíme poděkovat našim polským přátelům, za vlídné přijetí a starost o nás, dobré jídlo a za milou obsluhu. Navázali jsme zde nová přátelství, takže  při loučení došlo i na slzy.  
Snad jen počasí mohlo být příjemnější, ale ani to nám nevzalo dobrou náladu a pohodu, která tu po celou dobu panovala. Už se těšíme na další společnou akci, protože tahle byla super! 

SVP4 SVP5 SVP6

Další fotky si můžete prohlédnout zde.


Aktivita č. 4 Cyklistický kurz se základy fotografie - Krásná- Visalaje (10-15 let) 09/10/2012 - 5 dnů.

cykl1

V týdnu od 8. do 12. října se milovníci umění sportu ze ZŠ Vrchní  setkali s družební školou z Ratiboře na  známém a námi oblíbeném místě v Beskydech. Visalaje k nám opět byly štědré a poskytly spoustu nádherných zážitků, dobrého počasí, cyklistiky a v neposlední řadě také nádherné prostředí pro fotografování.  Každý den byla vyčleněna pracovní skupina, která  se  pod vedením zkušených fotografů věnovala nejen focení, ale také práci s fotografiemi při jejich úpravě a přípravě nejlepších fotek pro závěrečnou výstavu v rámci  projektu, která se uskuteční v prosinci ve vstupních prostorách Obecního domu v Opavě.

První den  byly děti rozděleny do tří družstev na základě první nenáročné cyklistické  vyjížďky kolem  vrcholu  Obidová, při které fotografové obhlíželi místní scenérie.
V úterý se všechny skupiny vydaly na  cyklistický výlet na Grúň, (cca 20 km), při kterém se fotografům za krásného počasí představily všechny hlavní beskydské vrcholy.
Středa byla spíše více odpočinkový den. Ráno Aquapark Olešná a odpoledne uspořádali orientační závod družstev.
Ve čtvrtek nás čekal náročný den. Ten, kdo se necítil na výjezd na Lysou Horu na kole, zvolil turistickou procházku. Nakonec úspěšně zdolaná nejvyšší hora Beskyd poskytla jak turistům, tak cyklistům a fotografům  nádherný rozhled na celé široké okolí a také výbornou zelňačku v místním Šantánu.
V pátek pak děti absolvovali závěrečný cyklistický závod. Všechny aktivity probíhaly  pod dozorem objektivů našich fotografů.

cykl2

Výsledky orientačního závodu:

1.místo:
Natalie Kotrlová
Klára Věntusová
Anežka Kurečková
Karolína Věncková
Kateřina Honová

2.místo:
Petr Kukuczka
Jakub Kubín
Filip Vích
Daniel Gebauer
Adam Juchelka

3.místo:
Tomáš Dostál
Daniel Herrman
Matěj Valík
Tereza Davídková


Výsledky cyklistické časovky:

dívky
1.místo: Klára Kubínová
2.místo: Eliška Kubínová
3.místo: Radka Plošková

hoši
1.místo: Jakub Kubín
2.místo: Dominik Schneider
3.místo: Adam Juchelka

Soutěž o 3 nejlepší fotografy:

Adam Juchelka
Veronika Holaňová
Nela Uvírová

Ukázky jejich tvorby najdete zde.
 

Aktivita č. 5 Výstava fotografií - "Umění v pohybu"12/2012 Opava

vystava v pohybu

Výstava prací a fotografií vzniklých v průběhu projektu. Výstava bude zahájena vernisáží za účasti představitelů partnerských měst (40PL/40ČR), pedagogů škol a veřejnosti. Výstavu shlédnou žáci školy a veřejnost v Opavě a v Ratiboři.

GDPR

Ochrana osobních údajů